Altında ibre yukarı döndü! Makas açılıyor

Seçim öncesi altın talebinde patlama yaşanıyor. Hem kuyumcular hem de Darphane vatandaşın altın talebine yetişemiyor. Hal böyle olunca da altın fiyatlarında makas gün geçtikçe açılıyor.

Dolar/TL kurunun 32 lirayı aşması ve ons altın fiyatlarının hızlıca yükselerek 2.200 dolara yaklaşması gram ve çeyrek altının hızlı yükselmesini sağlıyor.

Serbest piyasada gram altın fiyatları 2 bin 244 TL civarındayken Kapalıçarşı’da gram altın fiyatları 2 bin 485 TL’yi aşmış durumda.

Uzmanlar Kapalıçarşı’da kuyumcu esnafı, altın ithalatındaki kotanın kaldırılmasını ve Darphane’nin randevuyla aynı gün veya ertesi gün ürün teslim etmesini istiyor.

Spot piyasa ile Kapalıçarşı arasında altının kilogramında fiyat farkının 5 bin 300 dolara kadar çıktığını belirten uzmanlar, ithalat kotası ve Darphane ürünleri ile ilgili sorunlar çözülmezse bu farkın artabileceği uyarısını yapıyor.

Mart ayı ile birlikte vatandaşın altın talebinde patlama olduğunu söyleyen uzmanlar, buna sebep olarak enflasyonun beklentilerden yüksek gelmesini ve dolar kurunda seçimden sonra bir yükseliş beklentisinin hakim olmasını gösteriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçimden sonra dolarda artış yaşanacağına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı.

DARPHANE ÇİFT VARDİYAYA GEÇTİ

Geçtiğimiz günlerde altın talebinin artması nedeniyle Darphane çift vardiya çalışmaya başladığını duyurmuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan Darphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hekim, “Talepleri karşılayacak şekilde tek vardiya çalışıp günlük 400 kilogram üretirken şu anda 2 vardiya çalışıyoruz. İki vardiya sabahtan gece 11’e kadar kesintisiz, sürekli bir çalışma var ve gece gündüz çalışıyoruz. Normal şartlarda hafta sonu teslimatlar yapmıyorduk ama artık cumartesi günleri de teslimatlar yapıyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımızın ve kuyumcularımızın altına rahatlıkla erişebileceği hizmeti Darphane kesintisiz olarak üretmeye devam ediyor. Bir arz problemi yok. Fakat 3-5 günlük gecikmeler yaşanabiliyor. Bu da dediğim gibi çok da normal olmayan bir kısmı da spekülatif olan piyasadaki dalgalanmalardan kaynaklı talep artışı” diye konuştu.

MAKAS KİLOGRAMDA 5 BİN 300 DOLARA ÇIKTI

Talebin artmış olması, altına ithalat kotası uygulanması ve arz cephesinin zayıf olması nedeniyle altın fiyatlarının ons bazında 155-158 dolar daha pahalıdan işlem gördüğünü söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Kilogram başına ise 5.300 dolar fark var. Bu fark 15 gün önce 2.500- 3.000 dolar civarındaydı. Daha sonra talep artınca kademeli olarak bir yükselişe geçti. Bu durumun TL fiyatına etkisi oluyor. Şu sıralar gram altın fiyatı Kapalıçarşı’da 2.480 civarında işlem görüyor. Vatandaş parasını korumak için altına yöneliyor. Küçük montanlı ama çok sayıda vatandaşın talebi söz konusu. Bu da ister istemez fiyatı artırıyor” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x