Araç satın alanlara büyük şok: Artık zorunlu olacak

Milliyet gazetesinin haberine göre, ikinci el araç satışında geçerli olan 15 günlük zorunlu trafik sigortası süresi iptal edildi. Önceden ikinci el bir araç satın alan bir kişinin, aracı aldıktan sonraki 15 gün içinde sigorta yaptırması gerekiyordu.

Ancak bu süre artık geçerli değil. Peki, bundan sonra süreç nasıl işleyecek? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel ve Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan Bağcı, bu konuyla ilgili merak edilenleri açıkladı.

Araç alacakları ilgilendiren önemli bir gelişme olarak, İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel’in açıklamalarına göre, trafik sigortalarıyla ilgili önemli bir değişiklik yapıldı.

Daha önce araç devri yapıldığında, sigortanın iptal edilmesine rağmen, aracın yeni sahibi tarafından 15 gün içinde sigorta yaptırılmaması durumunda, araç trafik kontrollerinde sigortalı kabul ediliyor ve olası kazalarda önceki sahibinden kalan sigorta kullanılabiliyordu.

Ancak Anayasa Mahkemesi’nin aldığı ve 9 ay sonra yürürlüğe girecek olan karara göre, bu 15 günlük süre iptal edilerek kaldırıldı. Önümüzdeki 9 aylık süre zarfında, maddi hasarlar eski sigortadan karşılanabilecek, ancak trafik kontrollerinde araçlar sigortasız kabul edilecek ve kanuni işlemler uygulanacak.

Trafikte bulunan araçların yaklaşık %30’u maalesef sigortasız olarak kullanılıyor. Zorunlu trafik sigortası, araç satın alan herkesin henüz trafiğe çıkmadan yaptırması gereken, kanuni esaslara dayalı bir zorunluluktur.

Dolayısıyla, AYM kararının yürürlüğe gireceği tarih öncesinde veya sonrasında, araç alıcılarının bu sigortayı yaptırmaları yasal bir zorunluluktur.

Ayrıca, trafik sigortasının sadece bir yasal zorunluluk olmadığını, aynı zamanda maddi ve manevi kayıpları en aza indiren ve kullanıcı haklarını koruyan bir uygulama olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, trafik sigortasına azami önem verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x