Davalar patladı, adliyeye ek hizmet binası yapılacak

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kartal Orhantepe Mahallesi’ndeki İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi binası ve eski Cevizli Tütün Araştırma Enstitüsü binasının bulunduğu parselin imar planlarını değiştirerek itirazlar için askıya çıkardı.

3. derece doğal sit alanı sınırları içinde kalan 54 bin 204 metrekarelik parsel, planlarda “resmi hizmet alanı” fonksiyonu olarak işaretli. 2017 yılında hizmete açılan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi binasında 51 hukuk dairesi, 34 ceza dairesi bulunuyor. Adliye binasının 453 adedi kapalı ve 108 adedi açık olmak üzere toplam 561 adet otopark alanı mevcut.

EK MAHKEMELERE İHTİYAÇ DUYULDU

Plan değişikliği açıklama raporunda, mahkemelerde iş yükünün artması nedeniyle ek mahkemelere ihtiyaç duyulduğu, mevcut hizmet binası içerisinde fiziki yapının yetersiz kalmasından dolayı ihtiyaç duyulan yeni mahkemelerin kurulamadığı anlatıldı. AB uyum sürecinde davaların daha erken sonuçlandırılmasına katkı sağlamak için yeni ek bina ve mahkeme dairelerinin kurulması zaruretinin doğduğu belirtildi.

Adliye hizmet binasının bulunduğu parseldeki açık otopark alanının çok fazla kullanılmadığı, kapalı otopark alanındaki sayının yeterli olduğu, hakim ve savcıların genellikle servis kullandığı kaydedildi. İhtiyaç duyulan mahkemeler için parsel üzerindeki açık otopark alanına ek hizmet binası yapılması halinde dava süreçlerinin kısaltılarak adaletin sağlanmasına katkı yapılmış olacağı ifade edildi.

7 KAT YÜKSEKLİK BELİRLENDİ

Plan değişikliği teklifi ile İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin artan ihtiyaçları doğrultusunda fonksiyon değişikliği yapılmadan, mevcut yapılar korunarak ek hizmet binası yapılabilmesi için düzenlemeye gidildi. Parselin güneydoğusundaki açık otopark alanına yapılacak ek hizmet binası için blok nizam ve kat yüksekliği yapılaşma şartları değiştirildi. Yükseklik 7 kata çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x