DEVA Partisi tezkere kararını verdi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Irak ve Suriye’deki görev süresinin iki yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

“EVET” DİYECEKLER

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, parti olarak tezkereyle ilgili alacakları tavır konusunda açıklama yaptı. Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

*Çok kısa süre önce İçişleri Bakanlığı’na yönelik saldırı, terör örgütünün Kuzey Irak’taki varlığının ne kadar ağır bir tehdit oluşturduğunu ortaya koymuştur.

*Öte yandan Suriye’den ülkemize yönelik yeni ve yoğun bir göç dalgasının önlenmesi ülkemizin önemli bir önceliği olmak durumundadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’deki görev süresinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresine, DEVA Partisi olarak olumlu oy vereceğiz.

“ÇEKİNCELERİMİZ BULUNUYOR”

*Tezkereye olumlu oy verecek olmamıza karşın DEVA Partisi olarak tezkeredeki iki hususa ilişkin eleştiri ve çekincelerimiz bulunuyor. Hükümet, tezkerede yer alan ‘Aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması’ ifadesini açıklığa kavuşturmalıdır.

*Bu yönde bir ihtiyaç var ise bunun gerekçeleri net biçimde ortaya konulmuş, ayrı bir tezkereyle Meclis’e sevk edilmesi daha doğru olacaktır. Tezkere ile ilgili bir diğer önemli husus süreye ilişkindir.

*Tezkerenin geçmişte de olduğu gibi bir yıl süreli olması gerektiğini, ihtiyaç olduğunda Meclis’e güncel ve detaylı bilgilendirme yapıldıktan sonra uzatılmasının Anayasa’nın 92. maddesinin lafız ve ruhuna daha uygun olacağını vurgulamak isterim. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x