Himalayalar’da sel: 74 kişi hayatını kaybetti

Hindistan Himalayaları’nda buzul gölünün taşması sonucu yaşanan sellerde ölü sayısının 74’e yükseldiği açıklandı. Yerel yetkililer, 101 kişinin halen kayıp olduğunu bildirdi.

Reuters’ın haberine göre, Hindistan’ın kuzeyindeki Sikkim eyaletinde bulunan Lohnak Gölü’nün taşması sonucu bir baraj ve bölgedeki köylerle Rangpo kasabası zarar gördü. Ajansa konuşan Sikkim Genel Sekreteri Vijay Bhushan Pathak, eyalette 25 kişinin cesedine ulaştıklarını ve sekiz ordu mensubunun cesetlerinin Batı Bengal’de bulunduğunu söyledi. Savunma Bakanlığı da kayıp 101 kişi arasında 14 ordu personeli olduğunu belirtti.

‘İKİ DAKİKA GEÇ KALSAK BOĞULABİLİRDİK’

Selde kaybolanlar için başlatılan arama-kurtarma çalışmaları, yolların ve iletişim altyapısının zarar görmesi ve olumsuz hava koşulları nedeniyle zorlukla devam ediyor. Batı Bengal’deki Jalpaiguri bölgesinin yerel yöneticisi Parveen Shama da su baskını ve sellerden etkilenen bölgede 41 kişinin cesedine ulaşıldığı bilgisini paylaştı.

Sikkim eyaletinde Ekim 1968 yılında meydana gelen sellerde de bin kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan son sellerde yaşadıklarını anlatan, Rangpo’da yaşayan 43 yaşındaki Mukesh Kumar, sellerden kaçmak için 10 dakikadan az bir zamanlarının olduğunu söyledi. Kumar, “İki dakika daha geç kaçsaydık, boğulabilirdik” diye konuştu. 45 yaşındaki Baiju Sharma ise komşusuna işaret ederek, “Şu anda durduğumuz yer daha önceye göre 4,5 metre daha yüksekte. Şu anda onun evinin üzerinde duruyoruz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x