Oral Çalışlar: Erdoğan gazetecilere yeşil pasaporta olumlu yaklaştı

Posta yazarı Oral Çalışlar, bir grup gazeteci ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüklerini ve gazetecilere “yeşil pasaport” çıkartılması talebinde bulunduklarını söyledi. Çalışlar, “Talebimize olumlu yaklaşan Cumhurbaşkanı, ilgililerle görüşeceğini söyledi” diye yazdı.

Çalışlar’ın yazısında ilgili bölüm şöyle:

“Önce İstanbul’dan Halime Kökçe’yi aradım ve birlikte hareket etmeyi önerdim. ‘Tamam’ dedi. Onun önerisiyle İletişim Daire Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’la görüştüm. Kendisine yapılan başvurular içinde yeşil pasaport konusuna ek olarak gazetecilere dair başka talepler de olduğunu belirtti. Bu konuda İçişleri Bakanı ile bir görüşme yaptığını dile getirdi.

Pasaport talebimize olumlu yaklaşıyordu. Ankara’daki gazeteci meslektaşlarımıza başvurdum. Yeni milletvekili seçilen gazeteci Ayşe Böhürler’i aradım. ‘Siz başlayın biz destek oluruz’ dedi. Abdülkadir Selvi’yi aradım. ‘Ağabey bu iş için en uygun arkadaş Sinan Burhan’ dedi. Gerçekten de Sinan anında harekete geçti. Ekibin bir erkekler takımı olmaması önemliydi.

Hande Fırat ekibe katıldı. Mehmet Acet, Melik Yiğitel, Zafer Şahin’le grup tamamlandı. İstanbul Valiliği’nden tanıdığım İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya kolayca ulaştım. Meclis Başkanı Numan (Kurtulmuş) Bey gayet sıcak davrandı istediğimiz randevuyu verdi. AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala’yı da ziyaret ettik. En son Fahrettin Altun’a gittik. Talebimiz olumlu karşılanıyor ve destek görüyordu. Ankara görüşmeleri 28-29 Ağustos tarihlerinde gerçekleşti. Bu arada Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş hazırlık olarak bir araştırma yaptırmıştı. ‘Yeşil Pasaport’ için kanun çıkartılması gerekmediğini tespit etmişti.

İhracatçılar için Bakanlar Kurulu kararı alınmış, avukatlar için de İçişleri Bakanlığı yönetmeliği yeterli görülmüştü. Artık konuyu Cumhurbaşkanı’na iletme noktasına geldik. Sinan, Fahrettin Altun’la haberleşti. Meclis Grup Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı’yla görüşme yapabilecektik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a talebimizi arkadaşlarımız iletti. Talebimize olumlu yaklaşan Cumhurbaşkanı, ilgililerle görüşeceğini söyledi. Son geldiğimiz nokta bu. Umarım, yakın zamanda bu iş çözülür.”

KAYNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x