Rusya TL’nin Geleceğini Konuşuyor! Faiz Yorumunda Tanıdık Referans

Rus medyası, Türkiye Merkez Bankası’nın faiz artırma kararlarını gündeme taşıdı.

TurkRus.com’un haberine göre Rusya hükümeti bünyesindeki Finans Üniversitesi öğretim görevlisi Sergey Suverov, “Türkiye’de başkanlık seçimlerinden sonra değişimler oldu. Artık bu ülkede iş aktivitesini teşvik etmek için çok düşük faizler uygulanmıyor, enflasyonla geleneksel yöntemlerle mücadele ediliyor, yani faiz artırımına giderek” dedi.

Türkiye’de bazı ürünlerde fiyat artışının yıllık yüzde 80-100’ü bulduğuna işaret edene akademisyen, “Doğal olarak, böyle bir enflasyon olunca TL’in alım gücü düşüyor ve yüksek faiz oranında dahi diğer para birimleri karşısında devalüe oluyor. Ama daha da yüksek faizler fiyat artışlarını ve devalüasyonu frenliyor” değerlendirmesini yaptı.

Suverov, TL’nin istikrarlı olmasının Rusya ile Türkiye arasında ulusal para birimleri ile ticaretin gelişimine katkı sağlayacağına da dikkat çekti.

Rusya Plehanov Ekonomi Üniversitesi Küresel Finans Piyasaları ve Finans Teknolojileri Bölüm Başkanı İlyans Zaripov, faiz artırımının etkisiyle TL’nin ilk zamanlarda güçleneceğini, ancak daha sonra TL’nin gidişatının, makroekonomik göstergeler ve siyasi durumun da dahil olduğu farklı faktörlere bağlı olacağını belirtti.

Güçlü TL’nin ithalatçıların işine yarayacağını söyleyen uzman, bu durumun hazineye döviz getiren ihracatçıların ise lehine olmayacağını kaydetti.

Rus finans uzmanı, enflasyon artışının durdurulmasının ardından ise politika faizinin kademeli olarak düşürüleceğini öngörerek, çünkü yüksek kredi faizlerinin Türkiye ekonomisinin gelişimini engellediği yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x