Siyonizmin kurucusu Theodor Herzl’in ibretlik hayatı! Eşi ve çocukları böyle yok oldu

  •     HABER7

İsrail’in Filistin halkına yönelik yıllardır süren saldırıları 7 Ekim itibariyle başka bir boyuta ulaştı. Katliama dönen alçak saldırılarda hastaneler, okullar ve sivil yerleşim yerleri hedef alınırken, dünya ise sessizliğini koruyor. 

İsrail’in Filistin’deki katliamları soykırım seviyesine ulaşınca İsrail’in kurucusu olarak kabul edilen ilk kez ‘Yahudi devleti’ fikrini ortaya atan gazeteci Theodor Herzl‘in ibretlik hayatı tekrar gündeme geldi. Günümüzde Herzl‘in aile fertlerinden hiçbiri hayatta kalmazken, eşi ve çocukları trajik şekilde hayatını kaybetti.

EŞİ AKIL SAĞLIĞINI KAYBETTİ

Theodor Herzl‘in 1904’te hayatını kaybetmesinin ardından eşi “Julie Herzl” akıl sağlığı ile ilgili problemler yaşamaya başladı. Bazı aklî rahatsızlıklar sebebiyle defalarca hastaneye kaldırıldığı ve uyuşturucu bağımlısı olduğu belirten Julie Herzl 1907‘de hastanede tedavi görürken sefalet içinde hayatını kaybetti. 

ÇOCUKLARI DA TRAJİK ŞEKİLDE ÖLDÜ

Siyonizmin kurucusu Theodor Herzl‘in fikirlerini aşıladığı çocuklarının sonu da iyi olmadı. Dünyayı adeta cehenneme çeviren Siyonizm‘in akıl babasının çocukları da eşi gibi trajik şekilde öldü. 

Herzl’in kızı Paulina da annesi gibi psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. İlerleyen yıllarda uyuşturucu bağımlısı haline gelen Paulina, yüzsek dozda uyuşturucu kullanımı sonrası 40 yaşında hayatını kaybetti.  

Herzl’in oğlu Hans ise büyük inanç problemleri yaşıyordu. Kız Kardeşi Paulina‘nın ölümüyle ağır bir sarsıntı yaşayan Hans, ağır psikolojik sorunlara dayanamadı. Kız kardeşinin uyuşturucudan ölmesiyle bir travmaya giren Hans, Pualina‘nın öldüğü gün silahla intihar etti.

Herzl’in diğer kardeşleriyle çok bağlantılı olmayan küçük kızı Margarethe Trude ise İkinci Dünya Savaşı’nın ardından toplama kampına götürüldü. Margarethe‘nin ölümü de 1943 yılında bu toplama kampında gerçekleşti.

TORUNU KÖPRÜDEN ATLADI

Öte yandan Theodor Herzl‘in eşi ve çocuklarının yanı sıra torunu bile normal hayat yaşayamadı. Herzl’in küçük kızı Margarethe‘dan olan tek torunu Stephan Theodor Neumann da İkinci Dünya Savaşı esnasında soyadını değiştirmek zorunda kaldı. Annesinin savaş esnasında toplama kampında öldüğünü öğrenen Stephan ağır bunalım yaşadı. Herzl’in tek torunu 1946 yılında ABD’nin başkenti Washington‘daki bir köprüden atlayarak intihar etti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x