Zeytinyağında Tariş’in Alım Fiyatı Tüketiciyi Düşündürdü: Marketlerdeki Fiyat Tahminleri Korkuttu

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, 2023-2024 sezonu zeytinyağı alım fiyatını açıkladı. Alım fiyatlarında rekor artış, marketlerde raflara da yansıyacak. 

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, 2023-2024 sezonu zeytinyağı alım fiyatını yüzde 264 artırdı. Kilogram başına 295 lira olacak ürünün alım fiyatının artırılması tüketiciyi tedirgin etti.

Yurt dışında rekoltelerin düşmesiyle yurt içine yönelen alımların artırdığı fiyatlarda yükseliş hız kesmeyecek gibi görünüyor.

Zeytinyağında artan maliyetler ve düşük rekolte fiyatlara yansımaya devam ediyor. Geçen aylarda İspanya ve İtalya gibi önemli zeytin ve zeytinyağı üreticisi ülkelerdeki kuraklık okları Türkiye’ye çevirmiş, fiyatlardaki artışlarla ihracata yönelik kararlar alınmasına neden olmuştu.

Zeytinyağı alım fiyatlarını görünce gözler yeniden zeytin karası oldu. TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, alım fiyatını rekor düzeyde artırdı.

Yurt dışından gelen talebin yanında artan maliyetler ve düşük rekolte nedeniyle sızma zeytinyağında geçen sezon 81 TL olan alım fiyatı yeni sezonda 295 lira oldu. 

Yüzde 264 oranında artırılan fiyatlarla çiftçiler ürünü TARİŞ’e satarken, piyasadaki diğer alıcılar için de fiyat belirleyici oluyor.

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Hilmi Sürek, yaptığı açıklamada, fiyat artışının üreticinin alın terinin karşılığını alabilmesi için yapıldığını belirtti.

Sürek, piyasa hareketlerine göre sezon içinde de değişim olabileceğini ifade ederken, ‘İçinde bulunduğumuz sezonda kaliteli ve gerçek zeytinyağına ulaşmak herkes için büyük önem taşıyacaktır. Sezon içinde piyasa hareketlerini ve fiyat gelişmelerini izleyerek gerekirse yeni düzenlemeler yapacağı’ dedi.

Ürün alım fiyatının artırılması market fiyatlarına yansıyacak. 2021 yılının ocak ayında ortalama bir litre zeytinyağı fiyatı 37,29 TL olurken, şu an Tariş’in kendi sitesinde litresinin yaklaşık 300 TL olduğu görülüyor.

www.tariszeytin.com.tr

Yurt dışından gelen taleple fiyatlarda oluşan artışa karşın, ihracata süresiz ‘fiili yasak’ getirilen zeytinyağında yeni rekolte de belli oldu. 

2021 yılı zeytin fiyatı kaynak: Veri Kaynağı

24 Eylül itibarıyla Türkiye’deki tüm üretim bölgelerin toplanan verilerle bu yıl zeytinyağı rekoltesi 180 bin ton olarak gerçekleşti.

10Haber’den Ruhi Sanyer’in aktardığına göre, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Dr. Mustafa Tan, geçen yıl 421 bin tonluk rekor zeytinyağı rekoltesinin çok altında bir oranda gerçekleşen yeni rekoltenin geçen yılın çok olağanüstü olmasına dikkat çekerek, bu yıl için ‘çok kötü değil’ dedi. 

Geçen yıldan 180 bin ton devirle bu yıl 360 bin ton zeytinyağı olacağını açıklayan Tan, ‘İç tüketimin 150 bin ton olacağı hesabıyla ihracatın geçen yılki gibi 150 bin ton olmasıyla bile yeterli zeytinyağımız olacak’ dedi.

Rekolte küresel iklim değişikliklerinden etkilenirken, Türkiye’nin zeytinyağının yeterli olmasına karşın, maliyetlerin yüksekliği fiyatları da yükseltecek.

Körfez bölgesinde erken hasatta litrenin 250-300 TL’ye ulaştığı ve bunun tüketiciye en iyi ihtimalle 330-340 TL’ya satılacağı öngörülüyor.

Gıda uzmanları da fiyatlardaki yükselişe dikkat çekti.

Raflara yansıyacak fiyatların şimdiden düşünüldüğü görülürken,

Marketlerde artışın sürmesi kaçınılmaz oldu.

Sizce zeytinyağın litresi ne kadar olur?

Yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x